2017.06.06.
iTOP egyéni szájhigiénés tanácsadás
Mi az az iTOP szájhigiénés rendszer? Az iTOP – individually trained oral prophylaxis – mozaikszóból ered, egy olyan új, egyedülálló koncepció, mellyel sikeresebbé és szerethetőbbé tehető a mindennapi szájhigéniát, azaz a fogmosást. A módszer lényege az egyénre szabott prevenció, mellyel…
Mi az az iTOP szájhigiénés rendszer?
Az iTOP – individually trained oral prophylaxis – mozaikszóból ered, egy olyan új, egyedülálló koncepció, mellyel sikeresebbé és szerethetőbbé tehető a mindennapi szájhigéniát, azaz a fogmosást. A módszer lényege az egyénre szabott prevenció, mellyel elkerülhető akár a fogszuvasodás, fogágybetegség kialakulása vagy csökkenthető ezek kialakulásának esélye a szájüregen belül.
iTOP szájhigiénés tanácsadás menete
- A szájüreg vizsgálata, fogazat, fogkő, lepedék állapotának feltérképezése
- A páciens elmondja és bemutatja az eddigi fogmosási szokásait, eszközeit, majd fogat mos, ahogy eddig szokott a saját fogkeféjével a rendelőben
- Ezt követően plakk festéssel feltérképezzük és jól láthatóvá tesszük az eddigi használt technika gyengeségeit
- Ezután történik a helyes fogmosási technika, kiegészítő eszközök bemutatása, egyéni új szájhigiénés szokások kialakítása
- Az előbbiekben megfestett lepedéket a páciens saját maga az új technikákkal eltávolítja
- Összefoglalás és kontroll időpont megbeszélése
- 2-3 hét múlva a páciens újra bemutatja a tanultakat, ha szükséges a használt technikák finomításra kerülnek
Mire van szükséged az iTOP-hoz?
Hozz magaddal mindent, amit előző este a fogmosásnál használtál. Nagyon fontos, hogy ne az előző este frissen vásárolt, legdrágább fogkefét hozd magaddal, mert mindent tudnunk kell, hogy min kell változtatni!!!
Miért van szükség erre?
Tapasztalataink alapján a fogászati kontrollokon gyakran nyilvánvalóvá válik, hogy már az alapvető fogmosási technikák is hibásan kerülnek alkalmazásra. Mindezek mellett viszont látszik, hogy a páciens minden tőle telhetőt megtesz és tényleg rászánja az időt a szájhigiéniára. Ezekben az esetekben egy alkalmas időpontban részletes tájékoztatást biztosítunk a helyes fogmosási technikákról, kiegészítő eszközök helyes használatáról és kiválasztásáról, mindezt személyre szabottan, figyelembe véve a szájban lévő tömések, fogpótlások, implantátumok miatt megkívánt kiegészítő eljárásokat.
Mi is történik a szájhigiénés időpontban és miért kérjük a preventív szakember segítségét?
A fogkefe, fogköztisztítókefe, fogselyem és a superfloss használatára koncentrálunk. Sokkal többet mondunk, mint hogy ne jobbra-balra mossa az ember a fogát… Kiválasztjuk a megfelelő fogkefét (sörte méretét és a sörte puhaságát a szájüregben látottak alapján) és a szükséges kiegészítőket. Fontosak a megfelelő tisztítóeszközök. Ritkán tapasztalható, hogy pácienseink mindennap használnának a drogériák polcairól már jól ismert fogköztisztítókeféket vagy fogselymet. A kellemetlen ínyvérzés fogselymezés közben sokak számára ismerős jelenség. Lehet úgy is fogselymezni, hogy ne érje trauma a fogínyt! Ezen eszközök hangsúlyosságát tekintjük feladatunknak, megmutatjuk, hogyan kell megfelelően alkalmazni őket. Milyen méretű és vastagságú eszköz tisztít a leghatékonyabban és melyik nem sérti a lágyrészeket.
Amennyiben nem figyelünk oda fogaink egészségére megnehezíthetjük a fogszabályozás menetét is.
Törekszünk arra, hogy a kialakított új szájhigiénés szokások után ne 10 percig kelljen fogat mosni. Az átadott tudás használható legyen a hétköznapokban.