2015.11.29.
A helyes fogmosás 10 alapszabálya
Összeszedtük a legfontosabb szabályokat a fogmosással kapcsolatosan!
- A fogkefét legalább három havonta cseréljük, mert az elhasználódott sörték már nem biztosítják a kellő tisztító hatást! Sok fogkefén találhatóak olyan indikátor sörték, amik jelölik a fogkefe állapotát. Ha ezek a sörték félig elszíntelenednek, akkor a fogkefét cserélni kell.
- Fogmosás után használjunk fogselymet vagy interdentális (fogköz tisztító-) fogkefét, a fogközökben maradt lepedék eltávolítására.
- A megfelelő fogmosási technika az úgynevezett sepregetés. Állítsuk be úgy a fogkefét, hogy kicsit takarja az íny egy részét is, majd a fog rágó felszíne, vagy éle felé, sepregető mozdulatokkal tisztítjuk meg a fogat. Egy fogfelszínt 7-8-szor is sepregessünk végig!
- Mossunk minden étkezés után fogat, de legalább minden reggel és minden este!
- Hogy a kellő hatékonyságot elérjük min. 2 percen keresztül kell mosnunk a fogainkat.
- Haladjunk sorban, hogy egyetlen fogfelszín se maradjon ki! Mindenkinek magának kell, hogy kitaláljon egy saját sorrendet, amin minden fogmosás alkalmával végig halad. Így nem marad ki soha semmi!
- Használjunk fluoridos fogkrémet, mely erősíti a fogat.
- A nyelvet is tisztítsuk meg, hiszen a redőiben megbújhatnak baktériumok. Ezt lehet a fogkefe direkt erre kialakított oldalával, de a sörtékkel, sepregető mozdulatokkal is megoldható. Így hosszabb ideig friss lehet a lehelete.
- Ne súroljuk fogainkat előre-hátra, mert így a lepedék nem távozik el, és az ínyeknek sem tesz jót.
- A fogmosás után öblítsük ki a szájunkat. A szájöblítő használatáról, kérje ki fogorvosa véleményét.
Dr. Mayer Csaba
fogaszat-pest.hu